Nietrzymanie moczu i elektrostymulacja mięśni Kegla

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to problem stary, jak świat i dotyczący obu płci.

Nietrzymanie moczu to problem, który częściej i bardziej dotkliwie występuje u kobiet. Może być pamiątką po porodach lub konsekwencją obniżenia narządów rodnych, co dotyczy 1/3 kobiet. W naszej kulturze jego profilaktyka i rehabilitacja jest niemal tematem tabu, a sprzęt medyczny do zapobiegania i leczenia jest traktowany tak, jakby ocierał się o gadżety z sex shopu. Na końcu tego łańcucha wstydliwej tajemnicy są powszechnie znane i reklamowane podkłady urologiczne… i można odnieść wrażenie, że to najbardziej nowatorskie rozwiązanie cywilizacji XXI wieku.

Mięśnie Kegla odpowiadają za sprawne funkcjonowanie układu moczowo-płciowego

Trzeba wiedzieć, że mięśnie przepony miedniczej, nazywane powszechnie mięśniami Kegla, odpowiadają za utrzymanie właściwego położenia i sprawne funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Mięśnie te, podobnie, jak wszystkie inne tracą wraz z wiekiem swoją elastyczność (kurczliwość) z powodu ubytków kolagenu oraz rzadszego ich używania. 

14 mięśni wolnokurczliwych i krótkokurczliwych tworzy zespół, który odpowiada m.in. za trzymanie moczu i który wymaga regularnych ćwiczeń, które można prowadzić metodą SMPM (Stymulacji Mięśni Przepony Miedniczej ) za pomocą np. elektrostymulatora SENSATONE. Jest to  urządzenie medyczne, które emituje drobne impulsy elektryczne, odpowiednio zróżnicowane, właściwe dla pobudzenia wiotczejących mięśni przepony miedniczej i poprawy ich kurczliwości.

Elektrostymulacja mięśni Kegla

SENSATONE to dyskretne, osobiste urządzenie, które pozwala wykonywać codzienne 30-40 minutowe zabiegi usprawniające przy różnych rodzajach inkontynencji (nietrzymania moczu) o charakterze wysiłkowym lub stresowym, czyli zarówno z powodu kaszlu lub kichnięcia, jak również z powodu fałszywych sygnałów z mózgu o nagłej potrzebie oddania moczu.

Subtelna sonda dopochwowa, odpowiednia dla kobiet w różnym wieku, jest połączona delikatnym przewodem z maleńkim urządzeniem - „pilotem”, który ma różne programy stymulacji  z regulacją ich siły zależnie od wrażliwości odczuwania bodźców. Analogiczne urządzenie dla mężczyzn SENSATONE FOR MEN jest wyposażone w sondę analną (doodbytniczą).

Mówi się, że trening czyni mistrza i jest w tym dużo prawdy, bo już po kilku tygodniach jest odczuwalna poprawa.

SENSATONE - Stymualator mięśni kegla na nietrzymanie moczu

Dynamiczne siedzenie

Trzeba też wiedzieć, że wspomniane wcześniej mięśnie przepony miedniczej są powiązane z mięśniami bioder i kręgosłupa. Bardzo ważna jest ruchomość tych drugich, którą można utrzymywać w dobrej kondycji lub rozćwiczyć za pomocą specjalnych poduszek, tak zwanych dysków do dynamicznego siedzenia jak na przykład Sissel Sitfit i Sissel Sitfit Plus. Ma to ogromne znaczenie u osób, które dużo siedzą - choćby tych pracując przy komputerze.

Poduszka do dynamicznego siedzenia firmy Sissel

Nie należy tego odkładać na później

Tak więc należy dbać o siebie i stosować elektrostymulację, najlepiej już wtedy, gdy problem zaczynamy zauważać. To może stać się już po porodzie a może stać się w późniejszym wieku, gdy włókna kolagenowe wiotczeją. Należy też sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania jak na przykład rozrusznik serca, epilepsja, nowotwór.

Nigdy nie należy tego odkładać na później, bo wtedy w ofercie pozostaną już tylko podkłady urologiczne. 

Hanna Jernas - OrtoModa.pl

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: niestety
to w sumie dobre rozwiązanie dla osób młodych które jeszcze nie muszą borykać się z tym problemem ale u starszych chyba już się sprawdzi. Moja babcia niestety cierpi na tą przypadłość i żadne leki czy zabiegi już nie pomagały. Jedynym rozwiązaniem było zakupienie pieluchomajtek. Przy wyborze kierowaliśmy się zdecydowanym komfortem babci - wybraliśmy tena
Pokazuje 1-1 z 1 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię