Laska - najstarszy ortopedyczny przedmiot świata

Laska inwalidzka

Laska to pewnie najstarszy ortopedyczny przedmiot świata.  Towarzyszy człowiekowi od tysiącleci, obecna we wszystkich kulturach. Nawet szalony postęp medycyny i ortopedii nie wyeliminował jej z życia.

Czym jest laska?

Laska nadal jest podstawową pomocą aparatu ruchu. Składa się z trzonu (drzewca) i uchwytu, czyli rękojeści. Jej funkcjonalność jest zapewniona przez właściwej wysokości trzon i pasujący do ręki uchwyt.

A zaczęło się zwyczajnie od kawałka kija, który ułatwiał chodzenie praprzodkom. Później był kij naturalnie zagięty, pasujący do ręki, wykonany choćby ze starego drzewa oliwnego, jak w starożytnej Grecji.

W dawnych kulturach, gdzie przywódcą był mędrzec - człowiek raczej niezbyt młody i potrzebujący podparcia - laska, którą dzierżył, stała się atrybutem władzy. W ten sposób laski zaczęły się różnić. Inne były dla władców i bogaczy, inne zaś dla biednych. Zaczęły spełniać nie tylko swą podstawową funkcję laski inwalidzkiej, przeznaczonej do podpierania, ale także określać status społeczny i materialny użytkownika oraz wyrażać jego upodobania i określać osobowość. 

Ta ewolucja laski była zjawiskiem  niemal identycznym we wszystkich kulturach świata, które rozwijały się, nie wiedząc o sobie nawzajem. Dało to ogromną różnorodność form lasek na przestrzeni historii.

Laska ortopedyczna

Tak oto nadal, w XXI wieku mamy pomoc ortopedyczną, jaką jest laska. Dziś mamy laski drewniane, aluminiowe, z włókna węglowego, składane, z regulacją wysokości, z uchwytami o różnych kształtach, wykonanymi z tworzywa, metalu, żywicy, kości, rogu, otulonymi pianką, kolorowe, malowane, wzorzyste, z końcówkami na zimę, na grząski grunt, do wspinaczek, z siedziskiem, z parasolem….. i wiele innych.

Laska inwalidzka uchwyt T

Wszystko po to, żeby sobie pomóc, ale także, aby wyrazić swój styl, swoją osobowość. Laska stała się również elementem stroju dla każdego, kto jej potrzebuje bez względu na wiek. Dlatego dla wiele osób używa różne laski na różne pory roku, tak jak zmienia się buty czy torebkę. Jest funkcjonalnym artykułem ortopedyczno-modowym.

Po tej dziedzinie mody, poprowadzi Cię OrtoModa.pl

Hanna Jernas

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: Laski
Świetny tekst, cała historia w kilkunastu zdaniach.
Pokazuje 1-1 z 1 opinii