Krótki przewodnik po poduszkach ortopedycznych

Poduszki ortopedyczne do spania

Tryb życia naraża nas na występowanie różnego rodzaju dolegliwości związanych z kręgosłupem. Nieodpowiednia pozycja podczas snu negatywnie wpływa na odcinek szyjny kręgosłupa i jest przyczyną pogłębiania się problemów. Rozwiązaniem jest poduszka ortopedyczna, której stosowanie sprawdza się zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych.

Jakie są zalety korzystania z poduszki ortopedycznej?

Codziennie narażamy nasz kręgosłup i cały układ kostny na różnego rodzaju deformacje i choroby. Wbrew powszechnej opinii nie jest to związane tylko z zawodami, które wymagają ciągłego pozostawania w pozycji siedzącej przed komputerem, ale również z wszystkimi czynnościami polegającymi na wielogodzinnym powtarzaniu tych samych ruchów. Nie jest łatwo wpłynąć na nasz tryb życia i wykonywaną pracę, więc warto zatroszczyć się o to, aby odciążać nasz kręgosłup w czasie odpoczynku, wykorzystując odpowiednio dobraną poduszkę ortopedyczną.

W odróżnieniu od standardowej poduszki, której kształt jest nieanatomiczny, ortopedyczne poduszki anatomiczne zbudowane są w taki sposób, aby podczas snu czy siedzenia korzystająca z nich osoba mogła przyjąć pozycję, która nie obciąża kręgosłupa, a dodatkowo pozwala rozluźnić zmęczone całodziennym wysiłkiem mięśnie. Poduszki ortopedyczne nie zmieniają w niekontrolowany sposób swojego ułożenia pod wpływem ciężaru głowy i zmiany pozycji ciała w trakcie snu. Dzięki temu nasz wypoczynek staje się o wiele bardziej efektywny, a tempo regeneracji tkanek wzrasta.

Na co zwrócić uwagę wybierając poduszkę ortopedyczną?

Pierwszą rzeczą jest oczywiście kształt, który powinien być odpowiednio anatomicznie wyprofilowany. Poduszka powinna dopasowywać się do budowy ludzkiego ciała. Istotnym czynnikiem jest również wielkość poduszki, która musi współgrać z rozmiarem barku.

Dobra poduszka powinna być wypełniona materiałem uniemożliwiającym powstawanie znaczących jej deformacji w czasie snu, chociaż liczy się także jej twardość. Poduszka twarda zalecana jest dla osób o dużej masie ciała i szerokich ramionach. Natomiast poduszka miękka stosowana jest przy istniejącej przepuklinie odcinka szyjnego kręgosłupa, zwężeniu tętnic szyjnych, rekomendowana jest również dla osób o bardzo małej wadze ciała. Twardość średnia zalecana jest dla większości dorosłych osób. Przy komforcie snu oraz optymalnym dopasowaniu najlepiej sprawdzają się pianki termoplastyczne z tak zwaną pamięcią kształtu, które reagują na ciężar i ciepło, dostosowują swój kształt do ciężaru oraz pozycji użytkownika.

Dla higieny naszego snu ważny jest ponadto sposób wykończenia poduszki i rodzaj materiału, który musi być bezpieczny dla naszej skóry i zdrowia oraz nietoksyczny.

Na rynku znaleźć możemy wiele poduszek, które jedynie imitują poduszki ortopedyczne, nie spełniając podstawowych wymagań leczniczych. O oryginalności poduszki ortopedycznej świadczą specjalne certyfikaty producenta oraz jego renoma i doświadczenie. Dlatego też podczas zakupu powinniśmy upewnić się, że mamy do czynienia z produktem najwyższej jakości.

Szwedzka poduszka ortopedyczna firmy Sissel

Rodzaje poduszek ortopedycznych

Klasyczne poduszki ergonomiczne

Cechą charakterystyczną są dwie różnej wielkości wypustki. Przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas snu warunkuje odpowiednia ich wysokość i odległość od siebie. Wykonane są ze specjalnych pianek, posiadających odpowiedni stopień sprężystości.Poduszka ortopedyczna

Poduszki ortopedyczne z pamięcią kształtu (memory) 

Terminem "memory" określa się poduszki ortopedyczne wykonane z pianki visco elasctic, dzięki której poduszka pod wpływem ciepła i ciężaru idealnie dopasowuje się do kształtu ciała osoby z niej korzystającej. W momencie, kiedy przestaje być używana, powraca do swojego pierwotnego kształtu.

Poduszki ortopedyczne z pamięcią kształtu typu MEMORY

Poduszki lędźwiowe

Poduszki tego typu najczęściej mają kształt półksiężyca. Używane są w celu stabilizowania dolnego odcinka kręgosłupa, co ma wpływ na utrzymanie prawidłowej pozycji podczas siedzenia. Ponadto poduszki takie koją ból lędźwiowy. Po takie rozwiązania bardzo chętnie sięgają kierowcy, którzy narażeni są na wielogodzinne przebywanie w takiej samej pozycji siedzącej.

Poduszki lędźwiowe pod plecy

Poduszki turystyczne 

Najczęściej wykorzystywane podczas podróży, ale także w biurze i domu. Posiadają przeważnie kształt tak zwanego rogala. Idealnie dopasowują się do szyi, dzięki czemu utrzymują kręgosłup w stabilnej pozycji. Na rynku dostępne są również w wersji z pianką z pamięcią kształtu.

Poduszki turystyczne podróżne typu Rogal

Poduszki ortopedyczne stosować mogą osoby w każdym wieku, zarówno aby zapobiegać, jak i leczyć dolegliwości związane z kręgosłupem. Regularne ich używanie znacznie poprawia komfort życia. Pamiętajmy jednak, że niewłaściwie dobrana lub kiepskiej jakości poduszka może wywołać nieodpowiedni naciąg kręgów oraz mięśni, przez co wywołać odwrotny efekt od zamierzonego.

Hanna Jernas - OrtoModa.pl

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię