Krótki przewodnik po laskach ortopedycznych

Krótki przewodnik po laskach ortopedycznych

Stan pełnej i niczym nieograniczonej mobilności jest upragniony przez nas wszystkich. Mnóstwo osób niestety boryka się na co dzień z różnego rodzaju dysfunkcjami narządu ruchu, związanymi z urazami czy chorobami. Występują sytuacje, kiedy człowiek traci możliwość poruszania się tylko o własnych siłach, a utrzymanie równowagi i poczucie bezpieczeństwa bez asekuracji staje się tymczasowo lub na stałe ograniczone. Wówczas z pomocą przychodzi znane od tysięcy lat rozwiązanie w postaci laski ortopedycznej często nazywanej również laską inwalidzką.


Laska inwalidzka stanowi dodatkowe źródło podparcia dla człowieka. Stereotypem jest, że laska jest przeznaczona wyłącznie dla babci czy dla dziadka. Różne koleje losu mogą spowodować, że konieczność dodatkowego podparcia przy chodzeniu może dotyczyć każdego, nawet osób młodych. W związku z tym każdy z nas może stanąć przed wyborem laski ortopedycznej. Niniejszy wpis ma na celu przybliżenie rodzajów dostępnych na rynku produktów oraz wskazanie ich rodzajów i cech wyróżniających.

Laski inwalidzkie i ortopedyczne

 

OGÓLNY PODZIAŁ LASEK INWALIDZKICH
 

Podział lasek ze względu na uchwyt:

  • laski z uchwytem zaokrąglonym - w kształcie litery „U”
  • laski z uchwytem prostym - typu „T”
  • laski z uchwytem falistym - typu „Derby”
  • laski z uchwytem w formie gałki lub kulki

Podział lasek ze względu na budowę:

  • laski drewniane
  • laski aluminiowe
  • laski składane (podróżne)
  • laski stylowe, ozdobne i kolekcjonerskie
  • laski górskie i wspinaczkowe
  • laski specjalne (np. lasko-parasol, laska z siedziskiem)

 

Zaprezentowany powyżej podział na rodzaje lasek jest oczywiście umowny. Na rynku istnieją produkty takie jak na przykład laski aluminiowe z drewnianym uchwytem lub inne posiadające finezyjne i nietypowe ale jednocześnie wygodne uchwyty. Mając tak szeroki wybór rodzi się pytanie, który produkt będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Najczęstszymi kryteriami przy dokonywaniu wyboru są wygoda użytkowania i przechowywania, waga oraz wzornictwo. Laska ortopedyczna, często stosowana stale, wpisuje w część naszego ubioru i wyglądu. Może tym samym stać się zauważalnym wyrazem stylu i wizerunku. Przykładem mogą być laski w stylizacji dżinsowej. Czerpiąc z naszych wieloletnich doświadczeń przedstawiamy poniżej najistotniejsze informacje.

Drewniana laska inwalidzka

Laski drewniane

Klasyczne laski ortopedyczne, występujące w wielu rodzajach i często bardzo wyszukanych wzorach. Często drewniany trzon tego typu produktów połączony jest z uchwytem metalowym lub z tworzywa. Warte zauważenia są laski wykonane z jednego kawałka drewna giętego na mokro, które ze względu na ponadprzeciętną wytrzymałość są idealnym rozwiązaniem dla osób otyłych i wysokich. W zasadzie wszystkie dostępne laski drewniane można samodzielnie dociąć i dostosować ich długość do wzrostu użytkownika. O tym jak prawidłowo dostosować laskę ortopedyczną możecie przeczytać tutaj.

Stylowa laska ozdobna Rzym

Laski ozdobne i stylowe

Dedykowane są dla osób, dla których laska to nie tylko podparcie i pomoc w poruszaniu się, ale również element ich stylu oraz modna część garderoby. Wśród wielu wyjątkowych wzorów możemy znaleźć między innymi laski ze zdobionymi i posrebrzanymi uchwytami oraz wykonane z egzotycznego drewna. Osoby ceniące sobie oryginalność wybierają często również laski bambusowe, łączące wyjątkowy styl z bardzo małą wagą. Stylowa i niebanalna laska może również być doskonałym prezentem dla babci, dziadka, mamy czy taty.

Aluminiowa laska inwalidzka

Laski aluminiowe

Najczęściej wykonane są w całości lub w części z wytrzymałego aluminium. Wykonany z tego materiału trzon laski często połączony jest z uchwytem z naturalnego drewna lub przyjemnego tworzywa. Ze względu na zastosowane materiały takie laski są lekkie i wytrzymałe. Ponadto praktycznie wszystkie tego typu produkty posiadają funkcję regulacji wysokości do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wiele z dostępnych na rynku lasek aluminiowych ma też możliwość złożenia.

Laska składana Stambuł

Laski składane

Wykonane z aluminium ze względu na swoją małą wagę i możliwość złożenia i łatwego schowania, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują stałego wsparcia przy chodzeniu. Często występują w oryginalnych i kolorowych wzorach. Laskę tego typu można traktować jako laskę podróżną i stosować jako zabezpieczenie w przypadku zaistnienia potrzeby na przykład wchodząc i wychodząc z samochodu czy w komunikacji miejskiej lub w przypadku poruszania się po trudniejszym nierównym terenie.

Laska z uchwytem typu Derby

Laski z uchwytem typu „Derby” 

Uchwyt Derby zwany jest również uchwytem „falistym”. Ze względu na dobrze przylegający do dłoni kształt laski tego typu mogą stanowić wsparcie dla osób dotkniętych chorobami zapalnymi stawów dłoni.

Laska inwalidzka z uchwytem zaokrągonym

Laski z uchwytem zaokrąglonym

Laski z uchwytem okrągłym w kształcie litery „U” mają szeroką grupę użytkowników. Ten klasyczny w swoim wyglądzie uchwyt jest świetnym rozwiązaniem dla osób starszych, które poruszają się w niewielkim tempie, ceniąc sobie jednocześnie możliwość przyciągnięcia bądź zahaczenia za pomocą laski przedmiotu będącego poza zasięgiem dłoni. Takie laski jest łatwo zawiesić na przykład na własnym przedramieniu lub na oparciu fotela.

Laska składana z uchwytem typu T

Laski z uchwytem typu „T”

Uchwyt typu "T" to najprostsze i niekiedy najwygodniejsze rozwiązanie dla osób starszych, dla których laska ma być po prostu dodatkowym pewnym podparciem przy poruszaniu się.

Laska inwalidzka z gałką

Laski z uchwytem w formie gałki lub kulki

Tego typu laski dedykowane są głównie użytkownikom młodszym, którzy potrzebują laski nie tylko do podpierania, ale również jako modnego elementu ich ubioru i stylu. Dzięki swojej formie uchwyt tego typu powoduje dużą mobilność laski w dłoni. Można z taką laską też ćwiczyć lub tańczyć.

Laska inwalidzka z uchwytem antypoślizgowym

Laski z uchwytem gumowym - antypoślizgowym

Laski inwalidzkie z tego typu uchwytem występującym najczęściej w laskach aluminiowych są rozwiązaniem wybieranym często przez osoby młodsze i bardziej aktywne. Uchwyt tego typu zapewnia dobre przyleganie laski do dłoni przy szybszym i bardziej dynamicznym poruszaniu się. Jednocześnie uchwyty takie są bardziej miękkie i przyjemne w dotyku w każdej temperaturze, co przekłada się na większy komfort użytkowania.

Akcesoria do lasek inwalidzkich

Laski inwalidzkie i ortopedyczne, tak jak wiele innych wyrobów, mają swojego rodzaju wymienne części eksploatacyjne. Warto pamiętać, że przykładowo przetarta nasadka gumowa kończąca trzon laski z łatwością może zostać wymieniona na nową. Na rynku istnieją również specjalne końcówki antypoślizgowe w postaci kolców, które po umieszczeniu na końcówce laski dają możliwość bezpieczniejszego poruszania się po śniegu, lodzie czy w terenie górzystym. Ponadto laski z uchwytem typu „T” lub „Derby” można dodatkowo wyposażyć w opaskę nadgarstkową, która pozwala zawisnąć lasce na ręce i uwolnić dłoń na czas wykonywania różnych czynności.

Odpowiednie dopasowanie wysokości laski

Na koniec warto przypomnieć, że każdy użytkownik laski inwalidzkiej przed rozpoczęciem jej użytkowania powinien dostosować jej wysokość (długość) do swojego wzrostu i odległości dłoni od ziemi. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Jak Dostosować wysokość laski ortopedycznej”.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą lasek ortopedycznych.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii