Jaką maskę z oferty Respro wybrać do biegania?

Maski anstymogowe do biegania

Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa dotyczącej złej jakości powietrza coraz popularniejszym staje się używanie specjalnych masek antysmogowych i przeciwpyłowych. Zadaniem ich jest nie tylko ochrona naszych płuc przed pyłami zawieszonymi i toksycznymi oparami, ale również przed pyłkami roślin i innymi alergenami. Jeśli jesteś biegaczem, który ma świadomość, że powinien korzystać z maski przeciwpyłowej i postanowił znaleźć rozwiązanie dla siebie w ofercie firmy Respro, to niniejszy artykuł jest dla Ciebie. W propozycjach od tego producenta jest dostępnych wiele modeli. Osobie bez doświadczenia w tej materii dokonanie odpowiedniego wyboru może być kłopotliwe. Źle dobrana maska do celów sportowych może zniechęcić użytkownika do korzystania z niej. 

Najbardziej popularnym modelem Respro wybieranym przez osoby biegające oraz jeżdżące sportowo na rowerze jest Respro Cinqro, która jest najbardziej zaawansowaną sportową maską antysmogową z oferty. Oczywiście wśród propozycji od Respro znajdziemy też inne modele takie jak: Sportsta, Techno, City, Metro, Ultralight, Allergy, FB-1, Nitesight, X-Treme, czy Bandit Scarf. Nie chcąc jednak rozpisywać się szczegółowo o każdym modelu postaramy się zwrócić uwagę na główne i zasadnicze różnice, które są istotne przy wyborze maski do biegania. 

Maska antysmogowa Respro Cinqro

Filtry

Filtr wymienny to najważniejszy element każdej maski, gdyż właśnie przez niego wdychamy powietrze. Jest to część wymienna. Każda maska Respro w zestawie przychodzi z jednym filtrem na start, za wyjątkiem modelu Respro Cinqro, który wyposażony jest na początku w dwa filtry wymienne. Po ich zużyciu należy nabyć kolejne, które sprzedawane są w dwu-pakach. Z założenia producenta konkretne modele filtrów dedykowane są pod konkretne modele masek. Jednak niezmiernie istotną jest informacja, że każdy filtr firmy Respro pasuje do każdej maski Respro. Jedynym warunkiem jest dobranie rozmiaru. Dlatego też przy zakupie maski niekoniecznie trzeba się kierować specyfikacją filtra, w który oryginalnie wyposażona jest kupowana przez nas maska.

Maska antysmogowa Respro Cinqro

W ofercie Respro znajdziemy dość szeroki wybór filtrów wymiennych, co może być dezorientujące dla osób stawiających pierwsze kroki w ich użytkowaniu. Pod względem technicznym jednak występują ich tylko trzy rodzaje:

  • filtry węglowe (DACC) – wykonane z aktywnego włókna węglowego. Ich specyfikacja nastawiona jest głównie na opary i gazy chemiczne takie jak na przykład dwutlenek siarki, tlenki azotu czy dwutlenek węgla. Bardzo dobrze sprawdzają się przy filtrowaniu spalin samochodowych, ale są mniej efektywne przy wyłapywaniu cząstek submikronowych pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10 zawartych w smogu. Stosowane są w przypadkach, gdy przebywamy w bezpośredniej okolicy komunikacyjnych ciągów miejskich i innych miejscach silnie skażonych spalinami. 

  • filtry HEPA (Hepa-Type) – w odróżnieniu od filtrów węglowych (DACC) nastawione są przede wszystkim na odfiltrowywanie z powietrza cząstek pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10 zawartych w smogu. Ze względu na specyfikę swej budowy łatwiej się przez nie oddycha. W związku z tym dobrze sprawdzają się przy uprawianiu sportu i dlatego często nazywany są filtrami sportowym. Ponieważ cechuje je mniejszy opór przy oddychaniu bardzo często stosowane są podczas biegania czy szybkiej jeździe na rowerze.

  • filtry kombinacyjne HEPA z węglem aktywnym (Hepa-Type DACC) – są filtrami typu premium i stanowią połączenie obu powyższych filtrów dla zapewnienia maksymalnej ochrony. Filtry kombinacyjne są filtrami HEPA z dodatkową powłoką z węgla aktywnego. Filtrują bardzo efektywnie nie tylko cząstki submikronowe pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, ale również gazy i opary chemiczne pochodzące na przykład ze spalin. Należy jednak pamiętać, że oddychanie przez nie jest trudniejsze niż przez filtry „sportowe” typu HEPA. Często są stosowane jako najwydajniejsze filtry miejskie.

Filtry wymienne Respro HEPA i DAAC

Wymienne filtry Respro według deklaracji producenta wystarczają na czas do 69 godzin aktywnego użytkowania, czyli ponad miesiąc codziennego korzystania po 2 godziny. Po tym czasie należy filtr wymienić na nowy. Zużycie filtra w czasie oczywiście będzie różne w zależności od poziomu zanieczyszczeń oraz sposobu użytkowania. Inaczej będzie w przypadku korzystania z maski przeciwpyłowej w normalnym pieszym poruszaniu się po mieście, a inaczej przy intensywnym bieganiu, gdzie ilość oddechów na minutę jest większa. Niestety nie istnieją takie filtry, maski antysmogowe czy przeciwpyłowe, w których oddychanie byłoby równie łatwe jak bez stosowania tego typu ochrony. Jednak dobry filtr i dobra maska mogą spowodować, że o tym po prostu zapomnimy.

Zawory wydechowe

Przy wdychaniu powietrza przez maskę przeciwpyłową przechodzi ono przez filtr, a przy wydychaniu wydostaje się na zewnątrz przez zawory wydechowe. Wraz z odprowadzanym powietrzem powinniśmy pozbywać się jak największej ilości samego powietrza jak i pary. Zaworki powinny być odpowiednio wydajne, aby maska nie stała się zbyt szybko wilgotna, a co za tym idzie, korzystanie z niej niekomfortowe. Z pewnością maski nieposiadające żadnych zaworów nie powinny być stosowane do biegania czy uprawiania jakiegokolwiek sportu. Tak samo jak w przypadku filtrów w maskach firmy Respro wyróżnić możemy dwa lub trzy rodzaje zaworów:

  • Zawory Techno – standardowe zawory stosowane w maskach, gdzie użytkownik nie ma potrzeby dużej przepustowości powietrza. Stanowią bardzo dobre rozwiązanie do pieszego poruszania się po mieście oraz do zwykłego codziennego użytku. Będą również dobrym rozwiązaniem dla motocyklistów lub do spokojniejszej jazdy na rowerze.

  • Zawory POWA oraz POWA ELITE – o wysokiej wydajności dla typowo sportowego i aktywnego zastosowania. Występują w dwóch wersjach, gdzie najlepszą jest wersja POWA ELITE. W korzystaniu z niej mamy dodatkowo opcję odchylenia tak zwanych „skrzydełek” dla dodatkowego zwiększenia przepływu wydychanego powietrza. Zawory te dedykowane są do uprawiania sportu i aktywności.

Zawory wydechowe Respro POWA ELITE

Materiał

Maski antysmogowe Respro w zależności od modelu mogą być wykonane z dwóch rodzajów materiału, stanowiącego jakby szkielet całej maski. Materiał wpływa na komfort użytkowania oraz częściowo na samą wydajność maski.

  • Neopren jest najczęściej stosowany. Występuje w popularnych modelach jak na przykład Cinqro, Sportsa czy Techno. Materiał ten jest bardzo wytrzymały i lekko elastyczny, przepuszcza troszkę mniej powietrza niż zwykły materiał typu stretch. Ze względu na swoje właściwości dobrze chroni osłoniętą część twarzy na przykład przy bieganiu w niskich temperaturach zimą.

  • Materiał typu stretch jest materiałem trochę mniej wytrzymałym, ale za to lepiej przepuszczającym powietrze niż neopren. W ofercie Respro jest stosowany w modelach masek Ultralight oraz Allergy.

Nosek

Wbrew pozorom nosek jest dość istotnym elementem maski. Dzięki niemu powinniśmy dostosować maskę antysmogową, aby możliwie najlepiej przylegała do twarzy i miała możliwie jak najmniej nieszczelności.  Nosek występuje w wersji metalowej oraz elastycznej (nylonowej). Noski wyglądają podobnie do siebie, jednak różnicę można dostrzec przy zakładaniu samej maski. Ten metalowy należy samodzielnie rozgiąć i dostosować do kształtu twarzy, a nylonowy ze względu na swoją elastyczność praktycznie sam dostosuje się do kształtu naszej twarzy.

Nulonowy nosek Maski Respro Cinqro

Jak wspomnieliśmy na początku, w ofercie masek antysmogowych i przeciwpyłowych od Respro jest dostępnych wiele modeli. Jednak pomijając kwestię samego wyglądu maski wystarczy wziąć pod uwagę wymienione powyżej cztery kryteria, aby mieć świadomość realnych i istotnych różnic. Poniżej przedstawiamy prostą tabelę, która opisuje przytoczone cechy w najpopularniejszych modelach masek:

 

 

FILTR W ZESTAWIE

ZAWORKI

MATERIAŁ

NOSEK

Cinqro

HEPA + kombinacyjny

POWA ELITE

neopren

miękki

Techno

Kombinacyjny

Techno

neopren

sztywny

Ultralight

HEPA

POWA ELITE

stretch

miękki

Allergy

HEPA

Techno

stretch

miękki

Sportsta

HEPA

POWA

neopren

sztywny

City

DACC

techno

neopren

sztywny

 

Więcej informacji o poszczególnych modelach masek antysmogowych znajdziesz na naszych stronach w dziale Maski Respro.

 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii