Jak działają wyroby uciskowe?

Pończochy uciskowe - kompresjoterapia

JAK DZIAŁAJĄ WYROBY UCISKOWE ?

Wyobraźmy sobie nasz układ żylny w nogach. Im bliżej stopy, tym drobniejsze są żyły, a im bliżej pachwiny, tym większe, czyli grubsze. Żyły transportują krew w kierunku do serca.  Te główne, biegnące pionowo są połączone drobnymi, bardziej poziomymi. Dla geografa to wygląda, jak sieć rzek, dopływów (czyli dorzeczy ) i kanałów wraz ze śluzami i kataraktami. Z tą różnicą jednak, że w pionie, a nie na mapie. A dla hydraulika, to jak schemat potężnej instalacji  wodno – kanalizacyjnej. Zostawiając już te porównania, wyobraźmy sobie, że to wszystko jest poddane siłom grawitacji, a nasza ewentualna nadwaga jeszcze pogarsza sytuację.

Żyły z biegiem lat lub pod wpływem niesprzyjających czynników zmniejszają swoją elastyczność,  a zastawki, które w nich się znajdują, przestają się domykać. Krew nie jest w stanie pokonać grawitacji i odpływać w stronę serca, tylko zalega gdzieś w zakamarkach rozciągniętych żył i robi się coraz gęstsza, aż w końcu tam krzepnie, co jest bardzo niebezpieczne.

A WIĘC JAK DZIAŁAJĄ TE PODKOLANÓWKI, CZY POŃCZOCHY? 

Ich ucisk jest duży na dole i zmniejsza się progresywnie ku górze. Działa to, jak kompresor. Podkolanówki uciskają łydkę , czyli jej mięśnie, a te naciskają na żyły. W tych warunkach zmniejsza się średnica żył a niesprawne zastawki żylne zaczynają się prawidłowo domykać i krew jest efektywnie pompowana do góry, a zastawki zmuszane do gimnastyki, jakby ćwiczyły w klubie fitness.

Siła ucisku, czyli klasa kompresji  medycznego wyrobu uciskowego jest określona w mm Hg. Zależnie od rodzaju schorzenia lub w celu profilaktycznym stosuje się różne klasy kompresji, tak samo , jak w każdym leczeniu stosuje się różne dawki leku.

 

Hanna Jernas - OrtoModa.pl

Zapraszamy do zapoznania się z wyrobami uciskowymi z naszej oferty.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii