Co to jest elektrostymulacja metodą TENS?

Elektrostymulacja metodą TENS

Czym jest TENS?

Elektrostymulacja TENS, czyli Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation to znana od wielu lat na całym świecie, sprawdzona klinicznie, bezinwazyjna i niefarmakologiczna metoda łagodzenia bólu różnego pochodzenia. Jest tania, skuteczna, co powoduje stały wzrost jej popularności. Znajduje zastosowanie w uśmierzaniu bólu różnego pochodzenia jak na przykład bóle stawów, mięśni, związane z porodem, miesiączkowe, migrenowe, pourazowe, pooperacyjne, fantomowe, reumatyczne itd. Metoda stymulacji TENS spopularyzowała się dzięki dyskretnym, mobilnym i poręcznym urządzeniom służącym do łatwego przeprowadzania zabiegów z jej użyciem. Dzięki nim obecnie można z niej korzystać nie tylko w szpitalu czy w specjalistycznym gabinecie rehabilitacyjnym, ale także w domu we własnym zakresie.

 

Jak działa stymulacja TENS?

Elektrostymulacja TENS działa poprzez łagodne impulsy elektryczne emitowane za pośrednictwem elektrod i przekazywanym do włókien nerwowych znajdujących się pod skórą.

 

Metoda TENS działa na 2 sposoby:

  • impulsy TENS blokują sygnały bólowe, zgodnie z Teorią Bramki Kontrolnej, przedstawioną przez Melzack-a i Wall-a w 1960 roku. Impulsy elektryczne biegną po włóknach typu C, przekazujących informacje o na przykład dotyku czy temperaturze. Informacje biegną po tych włóknach szybciej, niż po włóknach typu A, które osobno niosą informacje o bólu. W ten sposób informacje docierające do mózgu szybciej jakby "zagłuszają" informację o bólu. Nie wpływa to w żaden sposób na motorykę mięśni czy zmysł dotyku i zmysłu czucia. Oszukiwany jest jedynie w ten sposób mechanizm informowania o bólu.
  • impulsy TENS sprawiają, że ciało poddawane elektrostymulacji wytwarza swoje własne środki przeciwbólowe, beta-endorfiny. Dzieje się tak, gdyż TENS powoduje niewielkie, powtarzające się skurcze mięśni wokół stymulowanego obszaru. Mózg natomiast odbiera to jako ćwiczenia i uwalnia endorfiny. Uczucie ulgi trwa od 40-50 minut, do nawet kilku godzin. Podobne odczucie mają osoby uprawiające sport, które po intensywnym treningu odczuwają swoistego rodzaju „euforię”.

 

Należy pamiętać, że elektrostymulacja TENS swoim działaniem nie eliminuje przyczyny bólu, ale skutecznie redukuje jego odczuwanie. Choć efekt uśmierzenia bólu może przyjść z opóźnieniem, to jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, czasem nawet do 4 godzin. Najczęściej jest tak  w przypadku typu uderzeniowego TENS (BURST). Ten typ impulsów należy do najbardziej nowoczesnych i jednocześnie najlepiej tolerowanych przez organizm pacjentów. Z powodzeniem pomaga w leczeniu bólu przewlekłego lub głębokiego.

 

Zalety terapii elektrostymulacją

Do głównych zalet tej terapii zaliczyć można na przykład:

  • możliwość samodzielnego prowadzenia terapii w domu, dzięki prostym w obsłudze i stosunkowo niedrogim urządzeniom.
  • możliwość redukcji ilości przyjmowanych leków, co wpływa korzystnie na organizm.
  • powrót do zdrowia po długotrwałych urazach, operacjach jest szybszy, ewentualna rehabilitacja przebiega sprawniej, a pacjent nie narażony na ból łatwiej współpracuje.

 

Bezpieczeństwo

Metoda TENS jest bezpieczna. Generowane impulsy są łagodne i odczuwane najczęściej jako mrowienie. Dobrane są w taki sposób, aby pobudzać nerwy czuciowe w skórze. Możliwe są jedynie niewielkie skurcze wokół stymulowanej okolicy. Jedynym skutkiem ubocznym może być podrażnienie skóry spowodowane żelem elektrod, co występuje dość rzadko.

 

Przeciwskazania do stosowania metody TENS

Pomimo wielu swoich zalet elektrostymulacja TENS ma swoje ograniczenia. Nie powinno się jej stosować w przypadku chorób serca (np. nadciśnienie, arytmia, rozrusznik), padaczka i inne choroby układu nerwowego, bóle psychogenne i choroby psychiczne lub silne stany emocjonalne, bóle niewiadomego pochodzenia. Przeciwwskazaniem jest również posiadanie metalowych implantów w ciele (mogą spowodować dyskomfort). Terapia nie jest też możliwa do stosowania w 2 pierwszych trymestrach ciąży, a stymulacja okolic brzucha nie jest wskazana nawet w okresie okołoporodowym.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą urządzeń do elektrostymulacji. 

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii