Urządzenie do wibroakustyki VITAFON-T + Mankiety mocujące
1 450,00 
Czas wysyłki
1 dzień roboczy

ODBIÓR W PUNKCIE DHL Parcel

 • PRZEDPŁATA - 16.99 zł. / GRATIS dla zamówień powyżej 500 zł.
 • POBRANIE - 20.99 zł. / DOSTĘPNE DLA ZAMÓWIEŃ DO 950 zł.

KURIER DHL

 • PRZEDPŁATA - 18.99 zł. / GRATIS dla zamówień powyżej 500 zł.
 • POBRANIE - 22.99 zł.

Masz 14 dni na ewentualny zwrot zakupionego produktu - szczegóły w zakładkach Zwroty i Reklamacje oraz Regulaminie dostępnymi na dole strony

Ocena: 0 na 6 (opinii: 0) DODAJ OPINIĘ

Urządzenie do wibroakustyki VITAFON-T + Zestaw mankietów mocujących

VITAFON-T jest urządzeniem medycznym do wibroakustyki. Ten najbardziej popularny model z serii Vitafon, wyposażony jest w 2 przetworniki wibroakustyczne (wibrofony) i cyfrowy wyświetlacz, wyświetlający program oraz czas pracy urządzenia.

Oferta dotyczy zestawu składającego się z urządzenia VITAFON-T oraz specjalnych mankietów mocujacych.

Czym jest Vitafon?

Wibroakustyczne metody leczenia oraz profilaktyki chorób znalazły swoje praktyczne zastosowanie pod koniec XX wieku. Istotą metody jest oddziaływanie za pomocą drgań dźwiękowych o zmieniającej się w określonej skali częstotliwości w miejscu zmian chorobowych. W efekcie takiej terapii w miejscu oddziaływania znacznie poprawiał się przepływ krwi i limfy. Metodyka leczenia obejmuje także wibroakustyczne oddziaływanie na wątrobę i nerki, znacznie zwiększające ich wydajność, oraz na odpowiedni odcinek kręgosłupa.

Urządzenie do wibroakustyki Vitafon wynalezione zostało w 1994 roku i jest szeroko stosowane w medycynie w wielu krajach. Sama zasada działania jest dosyć prosta. Urządzenie Vitafon oddziałuje na organizm przy pomocy mikrowibracji. Zakres częstotliwości i amplitudy drgań dobrane są do mikrowibracji, mających miejsce naturalnie w organizmie. W efekcie w obszarze zaatakowanym chorobą znacznie zwiększa się przepływ krwi i limfy.

Wysoka skuteczność leczenia, czasami nie do wyjaśnienia z punktu widzenia medycyny klasycznej, znalazła swoje wyjaśnienie wraz z odkryciem zjawiska mikrowibracji tkanek organizmu, będącego, obok tlenu i energii, jednym z najważniejszych zasobów organizmu. Okazało się, że oddziaływanie wibroakustyczne na tkanki organizmu nie tylko poprawia ukrwienie i krążenie limfy, ale także nasyca je mikrowibracjami – koniecznym zasobem organizmu, którego brak jest często najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, że organizm nie radzi sobie z chorobą. Wraz z tym odkryciem opracowane zostały nowe, efektywniejsze metodyki leczenia.

Mechanizm oddziaływania wibroakustycznego

Mikrowibracje tkanek, tak jak ich ciepło, stanowią ważny i niezastąpiony składnik procesów fizjologicznych i immunologicznych. Są one potrzebne do odprowadzania nadmiaru płynów z organizmu, biorą udział w stymulacji krążenia, odżywianiu komórek znajdujących się w dużej odległości od naczyń włosowatych, w procesach immunologicznych, dotyczących transportu i przenikania leukocytów do komórek tkanki, oraz w procesach krwiotwórczych, realizowanych w szpiku. Źródłem mikrowibracji w żywym organizmie są regularne skurcze miofibryli komórek mięśniowych.

Procesy metaboliczne w organizmie zachodzą tylko dzięki kontaktowi i współdziałaniu substancji biologicznych (podstawowe prawo bliskiego oddziaływania). Aby reakcja miała miejsce, konieczne jest bezpośrednie zbliżenie się oddziałujących na siebie komponentów i ich przestrzenna orientacja względem siebie. Dlatego istnienie mikrowibracji komórek i dużych molekuł jest warunkiem koniecznym większości biologicznych, a zwłaszcza immunologicznych, reakcji.

Mikrowibracje nie tylko zwiększają częstotliwość kontaktów i zmieniają orientację komponentów biologicznych w przestrzeni, ale także ułatwiają im przenikanie przez śródbłonek i różne błony, czyli intensyfikują transport substancji i komórek z naczyń włosowatych do śródmiąższu i z powrotem do włosowatych naczyń krwionośnych i limfatycznych. Obecność zastawek w naczyniach krwionośnych i limfatycznych zmienia mikrowibracje w ukierunkowany ruch krwi i limfy.

Drgania mechaniczne pojawiają się w organizmie nie tylko dzięki pracy serca (częstotliwości infradźwiękowe) i aktywności naczyniowo-mięśniowej (częstotliwości dźwiękowe), ale i dzięki mechanicznemu oddziaływaniu otoczenia. Tak więc urządzenia wibroakustyczne oddziałują na tkanki za pośrednictwem naturalnych dla organizmu mikrowibracji.

Spadek intensywności mikrowibracji w tkankach prowadzi do spowolnienia reakcji immunologicznych i odprowadzania nadmiaru płynów z organizmu oraz do zastoju żylnego, co w efekcie obniża odporność i zdolność organizmu do regeneracji.

Deficyt mikrowibracji może pojawić się z wiekiem, w przypadku chronicznego zmęczenia, przemęczenia z powodu intensywnych i długotrwałych obciążeń, przy urazach, procesach zapalnych, zaburzeniu ukrwienia różnych odcinków rdzenia kręgowego, czy przy ogólnym spadku intensywności skurczów komórek mięśniowych, pojawiającym się z różnych przyczyn.

Oddziaływanie wibroakustyczne za pomocą urządzenia Vitafon, w zależności od wybranego przetwornika, pozwala na miejscowe wyrównanie deficytu mikrowibracji z poziomu minimalnego do fizjologicznego maksimum, określanego jako intensywność mikrowibracji tkanki mięśniowej przy maksymalnym napięciu fizycznym w zdrowym organizmie.

Terapia wibroakustyczna jest tym efektywniejsza, im większy jest deficyt mikrowibracji w określonych tkankach. To właśnie ta cecha, a także brak ingerencji w delikatne biochemiczne mechanizmy regulacji, wpłynęła na duże bezpieczeństwo, efektywność i szeroki wachlarz zastosowań terapii wibroakustycznej.

 

Terapia wibroakustyczna pozwala na:

 • poprawę funkcji pompowania zarówno w limfatycznych, jak i krwionośnych naczyniach włoskowatych oraz drobnych naczyniach, dzięki czemu wzmaga się odprowadzanie z tkanek nadmiaru płynów;
 • wzrost odprowadzania krwinek (limfocytów, erytrocytów itp.) z tętniczych naczyń krwionośnych do śródmiąższu oraz krwiotwórczych macierzystych ze szpiku kostnego do zatoki żylnej;
 • wzrost przewodnictwa śródmiąższu oraz wzrost częstotliwości kontaktów komponentów biologicznych, dzięki czemu rośnie poziom reakcji immunologicznych;
 • wzrost przepuszczalności śródbłonka naczyń włosowatych w przypadku dużych węzłów chłonnych, przyczyniając się dzięki temu do obniżenia ciśnienia onkotycznego w tkance i przyspieszenia odprowadzania do obiegu cytokin i przekaźników, dbających o poprawę kompleksowych reakcji organizmu;
 • przyspieszenie procesów filtracyjnych, zachodzących w błonach porowatych (np. w nefronach);
 • pobudzenie mechanoreceptorów.

 

Zastosowanie:

 • choroby i urazy kręgosłupa,
 • przepuklina kręgosłupa,
 • zapalenie korzonków nerwowych,
 • ból pleców,
 • zapalenie stawów i artretyzm,
 • dna moczanowa,
 • ostroga piętowa,
 • łokieć tenisisty,
 • skrócenie czasu leczenia złamań,
 • zapalenie stercza,
 • gruczolak gruczołu krokowego,
 • zapalenie pęcherza moczowego,
 • impotencja,
 • choroba nadciśnieniowa,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • angina (ostre zapalenie migdałków),
 • bronchit,
 • zapalenie sutka surowicze, zjawisko laktostazy,
 • cukrzyca.

 

W jaki sposób stosować Vitafon?

Ogólne zasady terapii przy wykorzystaniu Vitafonu

Zastosowanie Vitafonu okazuje się skuteczne przy chorobach wywołanych zaburzeniami miejscowego krwiobiegu, jak również przewodnictwa układu nerwowego (unerwienia) wskutek znacznego pogorszenia zaopatrzenia go w krew. Niezwykłą właściwością tego urządzenia jest to, że z jednej strony nie wpływa ono szkodliwie na zdrową tkankę, a z drugiej strony – jego efekt leczniczy jest największy w przypadku znacznych zmian w układzie krążenia. Taka selektywność związana jest ze zbieżnością mechanizmów wzmocnienia układu krążenia, dokonywanego przez Vitafon i wykorzystywanego przez sam organizm. Przy ostrym obniżeniu przepływu krwi naturalne mikrowibracje ścianek naczyń krwionośnych ustają i jedyną alternatywą stają się mikrowibracje zewnętrzne. Właśnie dlatego Vitafon pozwala na poprawę krążenia i tym samym przewodnictwa włókien nerwowych umieszczonych w przestrzeni między kręgami, co jest nad wyraz ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dzięki poprawie krążenia w obszarze dotkniętym chorobą i odbudowaniu przewodnictwa włókien nerwowych, Vitafon pozwala na przyspieszenie procesów regeneracyjnych, usunięcie obrzęku, odbudowę aktywności ruchowej licznych przewodów, podniesienie sprawności funkcjonowania organów wewnętrznych i zwiększenie efektywności leczenia farmaceutycznego.

Z zasady terapia z wykorzystaniem Vitafonu obejmuje oddziaływanie na obszar dotknięty chorobą i na kręgosłup. Kręgosłup pełni w organizmie szczególną rolę, ponieważ właśnie przez niego przechodzą drogi układu sterującego wszystkimi bez wyjątku organami i kierowanego przez ośrodkowy układ nerwowy. Choroby kręgosłupa niewątpliwie wpływają na funkcjonowanie różnych organów. Czasem proces ten przebiega powoli i niepostrzeżenie dla człowieka (na przykład stopniowe odkładanie się złogów moczanowych). Dlatego terapia Vitafonem kręgosłupa przynosi pozytywne efekty podczas leczenia każdego chorego organu.

W przypadku procesów zapalnych, w obszarze dotkniętym chorobą konieczne jest korzystanie z preparatów przeciwzapalnych i, w razie konieczności, środków antybakteryjnych.

 

Należy poddać się badaniu lekarskiemu

Przed rozpoczęciem terapii Vitafonem należy poddać się badaniu lekarskiemu. Jest to ważne z dwóch powodów: po pierwsze, w celu postawienia poprawnej diagnozy i określenia przyczyny choroby – właśnie od tego głównie zależy efektywność leczenia, i po drugie, w celu określenia przeciwwskazań.

Przykładowe przeciwwskazania do stosowania VITAFON:

 • w obszarach występowania nowotworów złośliwych;
 • w trakcie ciąży;
 • w obszarze zakrzepowego zapalenia żył;
 • w obszarach zdiagnozowanej arteriosklerozy;
 • przy ostrych infekcjach;
 • przy podwyższonej temperaturze ciała;
 • w obszarze działania zaimplantowanych stymulatorów.

Nie należy spieszyć się z wyzdrowieniem w ciągu jednego czy dwóch dni i ignorować wskazanych metod leczenia, a czas trwania zabiegów należy zwiększać stopniowo.

 

Częstotliwość zabiegów

Zazwyczaj zabiegi przeprowadza się wieczorem, przed snem. Jeżeli jednak mają Państwo możliwość i chcą osiągnąć maksymalny efekt leczniczy, prosimy o stosowanie się do następujących zasad.

W połączeniu z terapią środkami farmaceutycznymi zabiegi należy przeprowadzać podczas maksymalnej koncentracji leku w krwi: 40–60 minut po przyjęciu tabletek lub innych leków doustnych, 5–15 minut od zastrzyku i 2–4 godziny od nałożenia maści.

Działanie Vitafonu trwa 4–6 godzin. Optymalna liczba zabiegów na dobę: trzy. Jeżeli chodzi o poprawę ukrwienia komórek nerwowych, zapewniających pracę narządów objętych leczeniem, optymalny czas na dokonywanie zabiegów to 40–60 minut od maksimum dobowej aktywności danego organu. Czasem jest potrzebne ciągłe utrzymywanie ukrwienia tkanki nerwowej. W takich przypadkach należy przeprowadzać 5–6 krótkich zabiegów w ciągu dnia.

Czas trwania zabiegów

Każdy człowiek inaczej reaguje na mikrowibracje, dlatego czas trwania pierwszych zabiegów powinien być krótki, następnie można go stopniowo wydłużać. Należy się trzymać tej zasady; w inny sposób procesu leczenia nie przyspieszy się. Już kilka minut zabiegu powoduje poprawę ukrwienia.

Kilka krótkich zabiegów w ciągu dnia jest lepsze niż jeden długi zabieg. Zabiegi można czasami pomijać, niewiele wydłuży to proces leczenia. Odnowa organizmu to spore obciążenie dla organizmu. Jeśli nie wskazano inaczej, czas jednego zabiegu nie powinien przekraczać 60 minut, a sumaryczny czas oddziaływania w ciągu doby nie powinien wynosić więcej niż 3 godziny.

 

Instalacja wibrofonów

W procesie leczenia bardzo ważne jest, aby wibrofony były poprawnie umieszczone. Zasięg działania Vitafonu to około 7 centymetrów; niedokładność w granicach 1–2 centymetrów przy umieszczaniu wibrofonów nie ma znaczenia. Znacznie ważniejszy jest wybór równej powierzchni, aby między membraną a powierzchnią ciała nie było szczeliny, gdyż mikrowibracje są tłumione przez powietrze. Wibrofony powinny dokładnie, lecz bez nadmiernego nacisku, przylegać do ciała w określonych obszarach. Wyznacznikiem prawidłowości ich umieszczenia jest maksymalne odczucie mikrowibracji w najniższych częstotliwościach.

W czasie zabiegów wibrofony nie poruszają się. Przy zabiegach po stronie pleców wygodniej jest przeprowadzać seans, leżąc na miękkim podłożu. Wibrofony podkłada się po prostu pod plecy w wybranym obszarze membranami do ciała.

Na twarzy i klatce piersiowej wibrofony zazwyczaj przytrzymuje się rękoma. Na kończynach i w obszarze szyi wygodniej jest skorzystać z elastycznego bandaża. Przy leczeniu stawów rąk i nóg zaleca się instalowanie wibrofonów pod kątem 90 stopni względem siebie, lecz nie jest to obowiązkowe. Kąt może wynosić od 60 do 120 stopni. Niepożądane jest umieszczanie wibrofonów naprzeciwko siebie, ponieważ przy takim położeniu drgania mogą się wzajemnie znosić.

 

Doznania

W czasie zabiegów albo nie ma żadnych doznań, albo występuje przyjemne uczucie ciepła i wibracji. Przy chronicznych chorobach dochodzi czasem do zaostrzenia objawów choroby. Trzeba zaznaczyć, że zjawisko to przy leczeniu chorób przewlekłych jest normalne i świadczy o pozytywnych zmianach w organizmie. Zaostrzenia tych objawów można uniknąć, jeżeli dawkę leczniczego oddziaływania zwiększa się stopniowo i stosuje się, w razie konieczności, środki przeciwzapalne lub bakteriobójcze, na przykład jod. Jednak nawet zastosowanie niezbędnych środków farmaceutycznych nie może zagwarantować, że leczenie będzie się odbywać bez zaostrzenia objawów choroby, ponieważ każdy organizm jest inny.

Zaostrzenie objawów choroby, które zazwyczaj następuje w 4–7. dobie od rozpoczęcia kuracji, nie jest niczym strasznym – powinno przejść po 10–14 dniach. Można spróbować skrócić czas trwania zabiegów i skonsultować się z lekarzem odnośnie dawki leków. Jeżeli objawy te nie ustąpią po upływie dwóch tygodni, należy poddać się bardziej szczegółowym badaniom.

Przed leczeniem każdej chronicznej choroby zaleca się przeprowadzić profilaktyczne zabiegi Vitafonem w obszarze nerek i w odpowiedzialnym za chory narząd odcinku kręgosłupa. W takim wypadku efektywność leczenia znacznie wzrośnie.

 

Czas leczenia

Jak prędko można liczyć na wyzdrowienie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od ilości i charakteru zmian, które nagromadziły się w organizmie. Oparzenie 1–2. stopnia, początki kataru, świeże stłuczenia – jeżeli natychmiast zacznie się je leczyć, można całkowicie zapobiec objawom choroby. Tymczasem proste złamanie, nawet przy wykorzystaniu Vitafonu, nie zrośnie się szybciej niż po upływie 2 tygodni. Im więcej chorób, tym dłużej będzie trwać leczenie. Chory, który chodził o kulach z powodu zwyrodnienia, nie wyzdrowieje po jednym zabiegu, tak samo jak nie wyzdrowieje po seansie czarnej lub białej magii. Cuda się nie zdarzają. Zdolność organizmu do regeneracji jest ograniczona, a dodatkowo obniża się z wiekiem i przy pewnych chorobach. Kiedy mówimy, że Vitafon odbudowuje przewodnictwo komórek nerwowych po 1–2 zabiegach, nie oznacza to jeszcze wyzdrowienia. Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządu jest niezbędnym warunkiem pomyślnego przebiegu leczenia. Od tego proces zdrowienia dopiero się zaczyna. Im dłużej chorujemy, tym więcej w naszym organizmie uszkodzeń i tym dłuższe będzie leczenie.

Czasem po przeprowadzonej terapii u chorego nie następuje żadna poprawa samopoczucia. Zazwyczaj bywa tak w przypadkach, kiedy pierwotna przyczyna choroby nie została zdiagnozowana dokładnie, nie wszystkie choroby zostały ujawnione albo czas leczenia okazał się niewystarczający. Prędkość procesów leczniczych w organizmie jest ograniczona i czasem chory musi zastosować kilka etapów kuracji, zanim odczuje poprawę.

Bardzo trudne jest diagnozowanie chorób kręgosłupa, a właśnie tam bardzo często ukryta jest przyczyna choroby. Dlatego, jeżeli po przeprowadzonych seansach terapeutycznych nie ma żadnych zmian, zaleca się uściślić diagnozę, sprawdzić, czy dokładnie przestrzegana jest metodyka leczenia i dokonywać profilaktycznych zabiegów na odpowiednich odcinkach kręgosłupa.

Typowa kuracja trwa dwa tygodnie. Zazwyczaj przy długoletnich, chronicznych chorobach istotne polepszenie osiąga się po upływie 3–4 miesięcy. Z praktyki stosowania Vitafonu wynika, że przy okresowym korzystaniu z urządzenia poprawa następuje w ciągu dwóch lat.

Jaka jest granica odbudowy funkcjonowania organizmu przy leczeniu z wykorzystaniem Vitafonu, na razie nie wiadomo. Oczywiste jest, że możliwości urządzenia są ogromne, lecz podczas leczenia potrzebny jest upór i cierpliwość. Realny czas leczenia w dużej mierze zależy od tego, ilu zabiegów dokonuje się w ciągu doby. Efekt leczniczy jest proporcjonalny do łącznego czasu przeprowadzonych zabiegów, lecz nie jest tak do końca. Skutek oddziaływania urządzenia obserwuje się w ciągu 4–6 godzin, dlatego 3 zabiegi na dobę dają maksymalny efekt.

Istnieją również ograniczenia dotyczące łącznego czasu oddziaływania Vitafonem na różne narządy. Uwarunkowane jest to tym, że proces leczenia to duże obciążenie dla organizmu. Dobrze jest leczyć się stopniowo, aby nie powodować dyskomfortu. Dlatego we wszystkich proponowanych schematach dawka lecznicza zwiększana jest stopniowo, aby organizm nastawił się na intensywne leczenie. Optymalna dawka uwarunkowania jest samopoczuciem i poziomem aktywności życiowej.

 

Mankiety mocujące

Zestaw mankietów mocujących Vitafon służy do indywidualnego użytku i może być stosowany do mocowania przetworników urządzeń serii Vitafon do tułowia i kończyn osób dorosłych i dzieci. Mankiety nakładane są bezpośrednio na ciało. Zestaw składa się z długiego, średniego i dwóch krótkich pasków oraz 4 odczepianych kieszonek na wibrofony. Paski można kolejno ze sobą łączyć, aby otrzymać odpowiedni obwód.

 

Badania Naukowe

Urządzenia Vitafon są urządzeniami medycznymi. W badaniach naukowych nad terapią wibroakustyczną w Polsce brali udział:

 • Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Wydział Rehabilitacji,
 • Gdański Uniwersytet Medyczny, Zakład Fizjoterapii,
 • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Fizjoterapii,
 • Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Katedra i Klinika Ortopedii, Wojewódzkie Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Narządu Ruchu im dr Z. Radlińskiego.

 

Badania kliniczne przeprowadzone zostały w:

 • Moskiewskiej Akademii Medycznej im. I.M. Sieczenowa,
 • Naukowo-Badawczym Instytucie Klinicznym Obwodu Moskiewskiego (NBIKOM),
 • Państwowej Akademii Medycznej im. I.I. Miecznikowa w Sankt-Petersburgu,
 • Wojskowej Akademii Medycznej im. S.M. Kirowa (Sankt-Petersburg),
 • Pierwszym Państwowym Uniwersytecie Medycznym (Sankt-Petersburg),
 • RosNIDOI im. G.I. Turnera (Sankt-Petersburg),
 • Dziecięcym Szpitalu Miejskim nr 1 w Sankt-Petersburgu i innych instytucjach medycznych.

 

Dane techniczne

 • Zasilanie: z sieci 220 V lub 12 V - w zestawie 2 przewody zasilające: do użytku domowego
 • Moc: 8W
 • Wymiary: 135x63x35mm
 • Certyfikaty CE, ISO

 

Urządzenie medyczne klasy IIa zgodnie z Dyrektywą o Wyrobach Medycznych 93/42/EWG jest oznaczony znakiem CE 1304. Może być używane zarówno samodzielnie w domu, jak i w placówkach medycznych.

24-miesięczna gwarancja producenta.

Książka "Vitafon. Leczenie i Profilaktyka Chorób - Wibroakustyka w medycynie" do pobrania tutaj

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Opinie pochodzą od zarejestrowanych użytkowników sklepu.