Jak wybrać lampę do światłoterapii?

Lampa do terapii światłem dziennym

Jak wybrać odpowiednią lampę do światłoterapii?

Dostępne na rynku lampy antydepresyjne do domowej terapii światłem różnią się między sobą nie tylko ceną. Z technicznego punktu widzenia istotnymi różnicami będą przede wszystkim moc zastosowanych świetlówek oraz za tym idący dystans terapeutyczny. Niektóre lampy do światłoterapii posiadają regulator natężenia światła. Warto również sprawdzić czy oferowany produkt posiada stosowne certyfikaty jakości i przede wszystkim, czy posiada status wyrobu medycznego. Ostatnim równie ważnym elementem jest samo wzornictwo, dzięki któremu niektóre modele mogą stanowić doskonały element wnętrza.  


Ponieważ wybór lampy antydepresyjnej jest najczęściej wyborem podejmowanym na wiele lat użytkowania warto zwrócić uwagę, jaki model będzie najbardziej odpowiedni dla nas. Musimy sobie na początku odpowiedzieć, na kilka pytań. Czy naszym celem jest walka z depresją sezonową, poprawa jakości snu czy doświetlenie naszych pomieszczeń jasnym światłem, poprawiającym nastrój i dodającym energii w ciemne i pochmurne dni?

 

Moc świetlówek lampy

Lampy do światłoterapii wyposażone są w specjalne świetlówki emitujące światło o barwie zbliżonej do światła dziennego. Zwykle świetlówki te mają bardzo długą żywotność wynoszącą do 10 000 godzin pracy, co przekłada się na wiele lat regularnego użytkowania. Przy konieczności wymiany można je nabyć w specjalistycznych sklepach oświetleniowych i elektrycznych. Lampy wyposażone w mocniejsze świetlówki pozwalają na większy dystans terapeutyczny, co niesie za sobą większą wygodę użytkowania oraz wyższą efektywność terapii światłem. 

Lampa do światłoetarpii - światło dzienne

Dystans terapeutyczny

Dystans terapeutyczny to po prostu odległość oczu użytkownika od lampy, przy której lampa spełnia swoje terapeutyczne zadanie, emitując światło o odpowiednim natężeniu. W licznych badaniach klinicznych za skuteczne przy terapii antydepresyjnej zostało uznane natężenie światła wynoszące co najmniej 2 500 luksów. A zatem im mocniejsza lampa tym dalej od źródła światła mogą znajdować się oczy podczas terapii. Pozwala to na wygodniejsze i swobodniejsze użytkowanie. Najbardziej efektywne jest natężenie światła o wysokości 10 000 luksów, gdyż takie światło najszybciej przynosi pozytywne rezultaty w walce z depresją sezonową i pozwala efektywnie skrócić czas sesji terapeutycznej. Przy wyborze lampy należy zatem w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na dystans terapeutyczny.

 

Regulator natężenia światła

Część modeli lamp antydepresyjnych wyposażonych jest w regulator natężenia światła, oznaczany często jako DIM. Tego typu lampy mogą być z powodzeniem wykorzystywane nie tylko jako lampy do światłoterapii, ale również jako zwykłe lampy oświetleniowe. Kiedy nie chcemy, aby lampa świeciła swym standardowym mocnym światłem terapeutycznym, możemy wyregulować ją pokrętłem zgodnie ze swoimi oczekiwaniami aż do słabego nastrojowego światła.

 

Wzornictwo

Wiele modeli lamp antydepresyjnych posiada proste wzornictwo, gdyż ich jedynym zastosowaniem jest sama domowa terapia jasnym światłem. W ofercie jednak znajdziemy też produkty posiadające wyszukany design, w tym również modele zaprojektowane przez cenionych artystów. Prym wiodą tutaj produkty skandynawskie, nagradzane na prestiżowych międzynarodowych konkursach za unikatowe wzornictwo. Skandynawski styl lamp jest prosty i minimalistyczny, a jednocześnie bardzo nowoczesny i łatwo wpisujący się w każde wnętrze, zaspokajając zarówno potrzeby terapeutyczne jak i te estetyczne dla oka. Dzięki temu lampy mogą stanowić również interesujący element wyposażenia każdego wnętrza. 

Lampa antydepresyjna INNOLUX MANHATTAN

Produkt medyczny

Szukając lampy do światłoterapii należy zwrócić szczególna uwagę na fakt, czy oferowany produkt posiada status wyrobu medycznego i jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia. Obecnie dostępne są na rynku różne tanie lampy, najczęściej produkcji chińskiej, które nie dorównują renomowanym najczęściej europejskim produktom zarówno pod względem jakości ich wykonania jak i skuteczności działania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą lamp do światłoterapii.

OrtoModa.pl

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie
napisał/a: krótko i na temat
Krótko zwięźle i na temat.
Pokazuje 1-1 z 1 opinii